Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00246 004868 20501605 na godz. na dobę w sumie
Jak Francuzi wygrali pod Waterloo (a przynajmniej tak im się wydaje) - ebook/epub
Jak Francuzi wygrali pod Waterloo (a przynajmniej tak im się wydaje) - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 230
Wydawca: WAB Język publikacji: polski
ISBN: 978-8-3280-3240-8 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> dokument, literatura faktu, reportaże >> literatura faktu
Porównaj ceny (książka, ebook (-15%), audiobook).

Stephen Clarke bezpardonowo rozprawia się z mitem Napoleona.

Czy Napoleon na pewno przegrał pod Waterloo? Pytanie jest zasadne, biorąc pod uwagę, że nawet były premier Francji pisał o 'jaśniejącej aurą zwycięstwa porażce Napoleona'. Owoce panowania cesarza do tej pory są dumą Francuzów, historycy nadal roztrząsają szczegóły jego życia, naukowcy biedzą się nad odkryciem przyczyny jego powodzenia i upadku -  jeśli dopuszczamy możliwość upadku. Wszak Paryż do dziś zdobi jego łuk triumfalny, a w całej historii Francji darmo szukać drugiego imienia, które budziłoby taki szacunek i postrach zarazem.

Wierność Napoleonowi urosła w XIX wiecznej Europie do rangi swoistej religii, czego znakomite odbicie widzimy w literaturze. Zwolennikiem cesarza był stendhalowski Julian Sorel, a na polskim gruncie - 'ostatni romantyk' Ignacy Rzecki. Heroiczny mit Napoleona - osamotnionego geniusza-samorodka, żyjącego jak prosty żołnierz 'nowego Chrystusa', trwa do dziś. Stephen Clarke przestudiował dokładnie 'francuską wersję' Waterloo - wspomnienia weteranów, powieści, opinie historyków, a nawet wypowiedzi współczesnych polityków. We właściwy sobie, nieco ironiczny sposób pokazał jedno - wielka bitwa bynajmniej nie była końcem cesarza. To książka-klucz do zrozumienia Francji i Francuzów.

 

Jak w swej bezczelnej książce dowodzi Stephen Clarke, Francuzi poświęcili całe dwa stulecia  skandalicznym zaprzeczaniu Waterloo - nawet w roku 2001 premier Francji twierdził, że 'porażka Napoleona jaśnieje aurą zwycięstwa'.

- 'Daily Mail'

 

Stephen Clarke (ur. 1959) - brytyjski dziennikarz i pisarz, na przekór odwiecznym anglo-francuskim animozjom mieszkający w Paryżu (sam autor tak tłumaczy ten stan rzeczy: 'we Francji pracuje się aby żyć, a nie vice versa'). Znany przede wszystkim z serii Merde!, powieści w żartobliwy sposób opisujących życie Brytyjczyka Paula Westa we Francji (kolejne części ukazały się nakładem W.A.B. w Polsce w latach 2006, 2007, 2008, 2012), oraz książki Jak rozmawiać ze ślimakiem (W.A.B., 2008), Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta (W.A.B., 2012) i 1000 lat wkurzania Francuzów (W.A.B

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

Jak Francuzi wygrali pod Waterloo (a przynajmniej tak im się wydaje)
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: