Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00165 004106 21567848 na godz. na dobę w sumie
Kantor. Nigdy tu już nie powrócę - ebook/epub
Kantor. Nigdy tu już nie powrócę - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 368
Wydawca: Wielka Litera Język publikacji: polski
ISBN: 9788380322721 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> biografie
Porównaj ceny (książka, ebook (-23%), audiobook).

Biografia jednego z największych polskich artystów

Twórca teatru Cricot2. Indywidualista i Europejczyk ponad podziałami. Nieustannie buntujacy sie przeciwko samemu sobie, niepokorny wizjoner, charyzmatyczny i wybitny malarz. Tworca awangardy niesłychanie niesmiesznej, niepokojacej i bez sladu banalnosci. Podziwiany na swiecie Polak najmniej doceniany w rodzinnym kraju nad Wisła.

Krzysztof Plesniarowicz siega do zrodeł konstrukcji wyobrazni Tadeusza Kantora: poczawszy od rodzinnej historii, przez edukacje w Tarnowie i Krakowie po miedzynarodowe, spektakularne sukcesy, o ktorych wciaz paradoksalnie najmniej wiemy w Polsce. W obszernych fragmentach biograficznych autor szczegołowo opisuje relacje i srodowisko rodzinne artysty, wskazuje na znaczenie figur ojca i matki w zyciu przyszłego mistrza teatru i konstrukcji wyobrazni scenicznej.

Książka Plesniarowicza ukazuje rowniez nieustanne problemy logistyczne i finansowe teatru Kantora, srodowiskowe zgrzyty, niesnaski i nieporozumienia. Bezprecedensowa historia potegi tworczej wyobrazni artysty oddziaływała nie tylko na publicznosc, ale takze aktorow i artystow zajmujacych sie innymi tworzywami sztuki. Kantor, kontrowersyjny ekscentryk, oskarzany o megalomanie, do konca pozostaje wierny swojej wyobrazni i samowystarczalnosci jezyka. Sztuka nie była dla niego bowiem odbiciem rzeczywistosci, ale skrajnie indywidualna, a jednoczesnie uniwersalna odpowiedzia na rzeczywistosc.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

Kantor. Nigdy tu już nie powrócę
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: