Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00309 003838 24128085 na godz. na dobę w sumie
Kolaboracja - ebook/epub
Kolaboracja - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Czarne Język publikacji: polski
ISBN: 978-838-049-192-2 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> historia, militaria, wojskowość >> historia powszechna
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Książka, która – wydobywając na światło dzienne tajne dokumenty z archiwów USA i Niemiec – demaskuje zawiłą sieć powiązań między amerykańskimi studiami filmowymi a niemiecką władzą w latach 30.

Co wieczór Adolf Hitler oglądał film. Wybierał tytuł, a następnie prowadził swoich gości do prywatnej salki kinowej. Był wielbicielem Grety Garbo i kreskówek z Myszką Miki. Kino inspirowało go i ukształtowało jego wyobraźnię historyczną. Doceniał również siłę propagandową filmu.
Do wybuchu wojny co roku na ekrany niemieckich kin trafiało kilkadziesiąt nowych obrazów wyprodukowanych w Hollywood, które zyskiwały znacznie większą popularność niż rodzime produkcje. Zachwycali się nimi wszyscy, od szarych obywateli aż po najważniejsze osoby w państwie. Za tę popularność amerykańskie studia musiały jednak zapłacić. Bo naziści stawiali warunki i dopóki wytwórnie je spełniały, amerykańskie filmy wyświetlano w Niemczech.
Niniejsza książka po raz pierwszy ujawnia zawiłą sieć powiązań między amerykańskimi studiami filmowymi a niemiecką władzą w latach trzydziestych XX wieku. Ben Urwand wydobywa na światło dzienne tajne dokumenty z archiwów Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec, aby wyjaśnić, na czym polegało porozumienie Hollywood z nazistami i co trzeba było zrobić, żeby filmy, nawet potencjalnie tak niebezpieczne jak King Kong, mogły być pokazywane w Trzeciej Rzeszy.
Jednym z największych paradoksów tej historii jest fakt, że założyciele hollywoodzkich wytwórni robiący interesy z hitlerowcami w większości byli Żydami.

„Z bogatego zasobu niepublikowanych dokumentów Ben Urwand wydobył dowody na to, że hollywoodzkie studia filmowe nie szczędziły wysiłków, by zapewnić sobie obecność na niemieckim rynku. Nie tylko godziły się na warunki nazistowskiej cenzury, ale także czynnie i z entuzjazmem wspierały hitlerowską propagandę” – „New York Times”

„Autor ujawnia, że Hollywood przez całe lata trzydzieste było zabawką w rękach nazistów, i szczegółowo opisuje, jak amerykańskie wytwórnie filmowe cenzurowały swoje filmy i popychały innych do złowrogiej kolaboracji z Hitlerem” – „Daily Mail”

„Śledztwo Urwanda w sprawie tego ciemnego rozdziału w historii amerykańskiego przemysłu filmowego jest intrygujące i fascynująco przeprowadzone” – „Los Angeles Magazine”

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Kolaboracja
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: