Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00051 005454 22759732 na godz. na dobę w sumie
Kompensacyjna funkcja internatu w procesie socjalizacji dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo - ebook/pdf
Kompensacyjna funkcja internatu w procesie socjalizacji dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Impuls” Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-308-494-0 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> pedagogika
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Ważne opracowanie na temat roli i znaczenia internatu w pracy nad wyrównaniem deficytów rozwojowych dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo. Obowiązkowa lektura zwłaszcza dla pedagogów specjalnych.

Autorka koncentruje się w badaniach na grupie osób o obniżonej sprawności umysłowej. Analizuje organizację procesu wychowania dzieci upośledzonych umysłowo w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, kształtowanie kompetencji społecznych osób o obniżonej sprawności umysłowej i stan badań nad tym zagadnieniem. Prezentuje kierunki rewalidacji niepełnosprawnych umysłowo: strategie i procedury, a także wybrane nowatorskie metody aktywizujące. Podkreśla znaczenie internatu w procesie socjalizacji dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo. Umieszcza tę placówkę w systemie oświaty i wychowania, opisuje strukturę modelu organizacyjnego, funkcje internatu w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, a także kompensacyjne metody, formy i typy zajęć stosowane w pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo w internacie.
W drugiej części książki autorka omawia badania, które przeprowadziła w powyższej grupie. Opisuje metody i obszary działań wychowawczych organizowanych w badanych internatach (ilość i rodzaj kompensacyjnych metod wychowawczych, obszary i kierunki oddziaływań wychowawczych), specjalistyczne przygotowanie kadry pedagogicznej, bazę lokalową i wyposażenie internatów, strukturę rodzin wychowanków, poziom kompetencji społecznych (m.in. negatywne czynniki występujące w procesie socjalizacji, zależności bądź zbieżności pomiędzy respektowaniem norm społecznych, pozytywne nastawienie do miejsca pobytu, uczestnictwo w zajęciach, funkcjonowanie w grupie wychowanków, poziom uspołecznienia).

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Kompensacyjna funkcja internatu w procesie socjalizacji dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: