Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00061 000648 24505525 na godz. na dobę w sumie
Korekta deklaracji podatkowej - ebook/pdf
Korekta deklaracji podatkowej - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: INFOR Język publikacji: polski
ISBN: 9788365789747 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> prawo i podatki
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Korekta deklaracji podatkowej to formalny sposób na poprawienie błędów w zadeklarowanym rozliczeniu podatku.

W przypadku stwierdzenia błędu podatnik powinien skorygować swoje rozliczenia. W efekcie może powstać zaległość podatkowa lub nadpłata. W publikacji te dwie sytuacje zostały przedstawione osobno, ponieważ rządzą się odmiennymi prawami.

Publikacja zawiera również informacje w jakich przypadkach dopuszczalne i prawidłowe jest dokonywanie korekty rozliczeń na bieżąco, a kiedy wymagane jest korygowanie rozliczeń wcześniejszych.

Osobno przedstawione zostały zasady korekty deklaracji VAT, a to ze względu na szczególne reguły dotyczące niektórych przypadków korekty tego podatku.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

KoreKta deKlaracji na nieKorzyść podatniKa 3 Korekta deklaracji podatkowej na podatniku ciążą dwa podstawowe obowiązki: złożenie deklaracji po- datkowej i zapłacenie podatku. ten pierwszy jest w gruncie rzeczy waż- niejszy, gdyż wysokość podatku wynika przecież ze złożonej deklaracji, a więc to błąd w deklaracji jest najczęstszą przyczyną zapłacenia podat- ku w nieprawidłowej wysokości, czyli powstania zaległości podatkowej (gdy podatnik zapłacił za mało) albo nadpłaty (gdy zapłacił za dużo). te dwie sytuacje zostaną przedstawione osobno, ponieważ rządzą się odmiennymi prawami, a ponadto z reguły podatnika interesuje w danej chwili tylko korekta w jednym kierunku. najpierw więc korekta na nieko- rzyść podatnika, bo podatek należy dopłacić (rozdział 1), a potem ko- rekta na korzyść podatnika, której typowym, choć nie jedynym efektem, jest zwrot nadpłaty (rozdział 2). po przedstawieniu ogólnych zasad ko- rygowania deklaracji trzeba wspomnieć o ważnym rozróżnieniu sytuacji, z którymi wiąże się korekta deklaracji, od sytuacji powodujących korekty na bieżąco, a więc niewymagających korekty wcześniejszych deklaracji (rozdział 3). na osobne potraktowanie zasługuje korekta deklaracji Vat, a to ze względu na szczególne reguły dotyczące niektórych przypadków korekty tego podatku (rozdział 4). 1. Korekta deklaracji na niekorzyść podatnika 1.1. Dlaczego warto złożyć korektę deklaracji Wyobraźmy sobie sytuację, w której podatnik zorientował się, że złożona przez niego deklaracja wykazuje podatek w wysokości za niskiej w stosunku do prawidłowej i w konse- kwencji powstała zaległość podatkowa. Podatnik często zadaje sobie wówczas pytanie, czy korygować deklarację i zapłacić zaległy podatek, czy też deklaracji nie korygować i „oszczę- dzić” na zapłacie zaległego podatku, licząc na to, że nikt błędu nie wykryje. Należy więc wyliczyć i omówić okoliczności, które powinny jednak podatnika skłonić do złożenia korekty deklaracji. Nie będzie tu jednak mowy o kwestiach etycznych, bo nie taki charakter ma niniejsze opracowanie. Chodzi wyłącznie o argumenty twarde o wymiarze ekonomicznym. Dokonując korekty i płacąc zaległość podatkową, podatnik może bowiem uniknąć wielu dodatkowych kosztów. Oto lista korzyści, jakie przynosi korekta deklaracji: – zatrzymanie biegu odsetek od zaległości podatkowej, – obniżenie odsetek, – wyłączenie odpowiedzialności karnej skarbowej. IFK maj 2017 r.
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Korekta deklaracji podatkowej
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: