Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
01106 026871 21124186 na godz. na dobę w sumie
Kronika pewnego miasta - ebook/epub
Kronika pewnego miasta - ebook/epub
Autor: , Liczba stron: 160
Wydawca: Książkowe Klimaty Język publikacji: polski
ISBN: 9788365595027 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> obyczajowe >> proza
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Gdy Pandelis Prevelakis opuszcza Rethimno, nie przypuszcza , że to kreteńskie miasteczko, zacznie wkrótce chylić się ku upadkowi. Wracając po kilku latach w rodzinne strony okazuje się , że czas dawnej świetności minął bezpowrotnie. Miejsce, które autor znał jako młodzieniec, istnieje już tylko w jego pamięci. 

Dzięki wspomnieniom miasto odżywa i pojawia się w pełni swego blasku. Prevelakis buduje obraz miasta za pomocą anegdot przeplatanych obrazami, wspomnieniami i zapachami. Bardziej niż faktyczną kronikę, jego opowieść przypomina miłosną elegię, w której z gorzką melancholią i nostalgią przywołuje obrazy minionego piękna.

Liryczną opowieść Prevelakisa o Rethimno dopełniają dwa obrazy – miasteczka w latach 70., które opisuje Janusz Strasburger, tłumacz „Kroniki…” oraz współczesne, widziane oczyma Bartosza Barszczewskiego, autora posłowia. Wbrew obawom Prevelakisa nie jest to jednak miejsce ani puste, ani stracone. Rethimno nie tylko nie zniknęło z map świata, ale cieszy się każdym nowym dniem.

 

Rethimno jest jednym z najpiękniejszych miast zachodniej Krety, a „Kronika” –najpiękniejszym jego opisem. Mistrz prozy greckiej Pandelis Prevelakis maluje w nim obraz świata swojego dzieciństwa, świata sprzed stu lat prawie, bezpowrotnie minionego. Za pędzel służy mu język czarowny, ciepły, poetycki. Farbami są ludzkie losy i historia Krety. Kanwą

– rethimnijskie zaułki, place i ulice. Ten obraz zachwycający jawi się oczom polskiego czytelnika dzięki znakomitemu

przekładowi Janusza Strasburgera. Słowo wstępne tłumacza przenosi nas do Rethimno z lat 70. ubiegłego wieku, a arcyciekawe posłowie Bartosza Barszczewskiego oprowadza po mieście nam współczesnym.

Ewa T. Szyler

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Kronika pewnego miasta
Autor:
,

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: