Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00269 004095 21517258 na godz. na dobę w sumie
Lasy Janowskie - ebook/pdf
Lasy Janowskie - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 176
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958479-4-3 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się informacje dotyczące miejscowości położonych w Lasach Janowskich i ich okolicy oraz bogaty materiał fotograficzny. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki (z zaznaczonymi miejscami wartymi zobaczenia) bądź spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Lasy Janowskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Znajdują się na pograniczu województwa podkarpackiego i lubelskiego. Nie jest to miejsce popularne turystycznie, co daje szansę osobom poszukujących spokoju i bliskiego kontaktu z naturą na wyjątkowe wakacje, zwłaszcza że posiada wiele niebanalnych atrakcji przyrodniczych i kulturowych oraz zabytków materialnych. Specyfiką Lasów Janowskich jest występowanie dużej liczby stawów naturalnych i sztucznych, terenów podmokłych czy bagien, dzięki czemu ten teren upodobało sobie wiele gatunków ptaków. Jest to jeden z ostatnich obszarów występowania głuszca w naszym kraju. Do wyjątkowych miejsc należą m.in.: bagno Imielty Ług, zagroda leśna konika biłgorajskiego w Szklarni, wioska garncarska Łążek Garncarski, dawne miasteczko flisaków Ulanów czy miejsce największej bitwy partyzanckiej w II wojnie światowej na Porytowym Wzgórzu, z monumentalną rzeźbą Bronisława Chromego. Warto zobaczyć też ciekawe kościoły renesansowe i barokowe, a także wiejskie drewniane, a wśród nich wyjątkową świątynię w Momotach Górnych.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Imielty Ług Leży w zachodniej części Lasów Janowskich. Powstał w 1988 r. Nazwa pochodzi z języka rosyjskiego i oznacza „rozległe bagno”. Zajmuje ponad 800 ha. Tablica informacyjna 44 Imielty Ług W zachodniej części leży staw zarastający rzadką, chronioną roślinnością. Jest podzielony groblą na dwa zbiorniki – Imielty Ług i Radełko, o łącznej powierzchni ok. 140 ha. Otaczają go torfowiska wysokie i przejściowe, przechodzące w bory bagienne i wilgotne, oraz wydmowe wzgórza porośnię- te lasem sosnowym. Fot. Krzysztof Pol 45 Imielty Ług Dominuje roślinność charakterystyczna dla torfowisk, ale jest też wiele gatunków roślin wodnych i leśnych (16 objęto ochro- ną ścisłą, a 11 częściową). Fot. Krzysztof Pol 46 Imielty Ług Żyje tu ok. 100 gatunków ptaków, m.in. żurawie, bociany czarne, bieliki, mewy śmieszki (kolo- nia licząca ponad 1000 gniazd), perkozy. Można spotkać ptaki drapieżne, jak jastrzębie czy ry- bołowy. W okresie wiosennych i jesiennych przelotów przebywa tu kilka tysięcy kaczek krzyżówek. W stawach prowadzi się hodow- lę karpi, ale są też m.in. karasie, amury, liny, okonie, szczupaki, słonecznice, piskorze, cierniki. Występuje wiele gatunków płazów (m.in. traszki i żaby, jak: moczarowa, trawna, śmieszka, wodna, jeziorowa, kumak nizinny, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona, piaskówka, rzekotka drzewna), gadów (m.in. jaszczurki, padalce, zaskrońce, żmije zygzako- wate) i ssaków (m.in. ryjówki, nornice, piżmaki, łosie, wilki, dziki, lisy, jelenie, sarny, borsuki, kuny). O zmroku Fot. Krzysztof Pol 47 Imielty Ług Fot. Jolanta Pol 48 Imielty Ług Fot. Jolanta Pol 49
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Lasy Janowskie
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: