Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
01125 012866 24106710 na godz. na dobę w sumie
Miasto i wieś - ebook/pdf
Miasto i wieś - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas Język publikacji: polski
ISBN: 978-832-421-056-5 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> literaturoznawstwo, językoznawstwo
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Kontynuacja serii dotyczącej słownictwa z różnych grup semantycznych w twórczości Stefana Żeromskiego. Tom zawiera opracowanie tematu opozycji miasta i wsi oraz część słownikową.

W serii zamieszczono omówienie różnych grup semantycznych, wybranych z całej twórczości dramatycznej i prozatorskiej Żeromskiego. W grupowaniu słownictwa zastosowano metodę teorii pól leksykalno-semantycznych. Skrupulatnie zebrany i opracowany materiał daje wgląd w autorską wizję świata i człowieka, zawartą w utworach Żeromskiego, wprowadza w tajniki sztuki pisarskiej i psychologii twórczości, wyznacza drogi jego poszukiwań leksykograficznych i artystycznych oraz dokumentuje źródła, z jakich czerpał, chcąc nadać językowi swoich utworów i bohaterów walor i autentyczności, i sugestywności.
Książka składa się z części teoretycznej oraz słownikowej. W części teoretycznej znajdują się opracowania dotyczące opozycji miasta i wsi w kontekście kulturowym, a także w świecie przedstawionym Stefana Żeromskiego.
Materiał słownikowy wyodrębniony z prac Żeromskiego poddano analizie semantycznej i formalnej, a także wyodrębniono w nim kategorie porządkujące zgromadzone słownictwo.
Wśród kategorii semantycznych wyróżniono m.in. kategorię ludzi, miejsc, elementów kultury, realiów życia, a także nazwy miast, wsi i ich określenia. W analizie formalnej wyróżniono formacje z dywizem, zdrobnienia i zgrubienia, elementy dialektalne oraz cytaty z języków obcych i zapożyczenia.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Miasto i wieś
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: