Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00144 006043 23012901 na godz. na dobę w sumie
Michel Foucault - ebook/pdf
Michel Foucault - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-383-451-4 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> psychologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Prezentacja problemu podmiotowości w myśli Michela Foucaulta, wybitnego, a jednocześnie kontrowersyjnego filozofa, którego dzieło nadal budzi emocje i niejednokrotnie – krytykę.

Problem podmiotu to chyba jedna z najważniejszych kwestii pojawiających się w myśli Michela Foucaulta – filozofa, który znany jest jako autor tezy o „śmierci człowieka”. Choć w swojej najgłośniejszej książce wyraził wątpliwość co do trwałości owego wytworu współczesnej episteme, to dalsze jego prace dowodzą, iż człowiek nadal pozostaje wielkim pytaniem, a także wyzwaniem dla filozofii.
W kolejnych, tym razem genealogicznych, dziełach Foucault starał się odtworzyć wszystkie zdarzenia, które przyczyniły się do powstania współczesnego sposobu rozumienia człowieka. Rozważania poświęcone kulturze antycznej – ostatni przedmiot badań Foucaulta – stanowią pewną przeciwwagę dla genealogii człowieka, ale czy świadczą o dokonaniu się swoistego zwrotu w poglądach tego myśliciela? To jedno z pytań, na które prezentowana książka usiłuje odpowiedzieć. Dr Urszula Zbrzeźniak, adiunkt w Instytucie Filozofii UW, podjęła próbę podsumowania poglądów Foucaulta na temat podmiotu. Celem książki było nie tylko pokazanie kierunku rozwoju myśli francuskiego filozofa, lecz także podjęcie dyskusji z pewnymi interpretacyjnymi kliszami, które we wczesnym Foucaulcie każą widzieć mordercę człowieka, a w późnym nawróconego humanistę.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Michel Foucault
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: