Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00039 003161 21323651 na godz. na dobę w sumie
Młode słowa - ebook/pdf
Młode słowa - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 67
Wydawca: Self Publishing Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-272-4250-1 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poezja
Porównaj ceny (książka, ebook (-8%), audiobook).

Jan Strządała ur. w 1945 w Wiśle; poeta, eseista, prozaik. Studiował medycynę i filozofię.

Autor tomików:

Przegrany semestr (pseud.Jan Strehl) 1969, Słoneczna noc 1983, Trudna galaktyka1988, Szept igły w otwartej żyle,1993 Pochylone niebo 1994, Nieobecna noc 1997,Naga sukienka 2001, Tajemnica 2003, Światło i ciało 2004, Noc co noc 2005, Młode słowa 2007, Delikatne miejsce 2009.Wiersze 2012.

 

Krótkie wprowadzenie

“Poezja Jana Strządały, w języku i formie współczesna, wywodzi się również z tych dawnych metafizycznych źródeł...Sednem jest tutaj doznanie i przeżycie n a t u r y w jej świetlistym pięknie; przeniknięte słonecznym światłem, światłem ziemskim, w perspektywie Boskości.

Pod delikatną tkanką tej poezji kryje się siła niezwykła, duchowa; siła przeciwstawiania się rozpaczy, nihilizmowi, katastrofizmowi, pesymizmowi. Przeciwstawiania się zwątpieniu i beznadziei trawiącym współczesny świat – temu wszystkiemu, co w sposób zgoła niszczycielski wpływa na duchowość człowieka, ulegającego nawet podświadomie presji mrocznych tendencji....”
Bohdan Pociej, “SYCYNA” Nr 17(95) 1998.

Strządała to poeta żarliwy, z odwagą poruszający się na przeciwstawnych biegunach świata zmysłowego i zrodzonego z ludzkich pragnień, lęków, fascynacji.Ton jego wierszy jest niepodobny do innych: wyrazisty, samodzielny, niepokojący.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Jan Strządała MŁODE SŁOWA 1 Gliwice 2014 Projekt okładki: Jan Strządała © Copyright by Jan Strządała 2014 Wydawca: jan.strzadala@gmail.com 2 ISBN 978-83-272-4250-1 Wszelkie prawa zastrzeżone Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione Wydanie II 3 NIEWIDZIALNOŚĆ 4 5 Młode słowa Szukałem słów w pustym zeszycie w kratkę poziomo i pionowo milczały kartki w białych okienkach niepoczęte litery łapały powietrze niewidzialne jak ryby odrzutowiec mruczał w chmurze swoją nieobecność na ziemi w pustym zeszycie z małych splecionych liter rodziły się wyrazy chwilę milczały w ogrodzie białej kartki odczytując je dotykałem nieba i ziemi a one podpowiadały mi ciało gorące i nagie jak młode słowa. Gliwice 15 lipca 2003 r. 6 Niewidzialność Drzewa w twoim ogrodzie rozmawiają o twojej nieobecności niebo nad gruszą uśmiecha się bo widzi każdy twój krok cienie ptaków na murze tańczą a złote wróble znikają w słońcu kwiaty przeglądają się w trawie nieobecność w podróży nie wiedzą że to co widzą nie istnieje znikło dotknięte światłem Zobaczyć możesz tylko to czego nie widziałeś jeszcze. Gliwice, 21 lipca 2003 7 Puste cienie Topniejący śnieg odsłania bruzdy gęste litery kroczą jak wrony margines płotu pochyla się od ciszy do słowa wyraźnie jak wyraz graniczy plącze cienie w jaskini Platona pada śnieg ogień krzepnie blask ciemnieje w słowa puste wrony odlatują za płot do nieba. Gliwice, 5 luty 2004 r. 8 Czysta noc Śnieg pada na moją głowę topi się w mózgu spływa do serca oczyszcza moją krew chłodem i bielą Wiatr otacza moje ciało prostuje i uwalnia od ciężaru delikatnie ustala pionowe linie ani drgną jego dłonie kiedy zbliża mnie do horyzontu wpisuje mnie w drogę Słońce przeplata śnieg wiatr i cienie świetlista zamieć płynie w mojej krwi jasna i chłodna podnosi moją głowę otwiera moje usta śpiewa ten wiersz kiedy ciemnieje noc. Gliwice, 1 lutego 2005r. 9
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Młode słowa
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: