Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00048 003482 22953568 na godz. na dobę w sumie
Natychmiastowe przebudzenie - ebook/epub
Natychmiastowe przebudzenie - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Fundacja na Rzecz Wymiany Kulturalnej z Dalekim Wschodem Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-421-314-4 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> praktyczna edukacja, samodoskonalenie, motywacja >> rozwój osobisty i zawodowy
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Zbiór tekstów Hui-hai, w których mistrz zen objaśnia mądrość filozofii Wschodu. Antologia, która z pewnością stanie się ważną pozycją w księgozbiorze każdego adepta zen.

Hui-hai był mistrzem współczesnym Huang-po. O jego życiu wiemy niewiele. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że był on uczniem Ma-tsu, najznakomitszego mistrza zen całej dynastii Tang. To właśnie sam mistrz powiedział, będąc pod wielkim wrażeniem niniejszego tekstu Hui-hai: „W Yueh-chou jest teraz wielka perła; jej blask przenika wszędzie swobodnie i bez przeszkód”.

„W pewnym sensie obecna praca stanowi uzupełnienie «Przekazu Umysłu. Nauczanie Mistrza Zen Huang-po», ponieważ, podczas gdy obaj Mistrzowie zabierają nas do samego serca rzeczy, Huang-po zajmuje się tematem w sposób raczej ogólny, natomiast Hui-hai odnosi każdą część swojego wywodu do różnych idei właściwych mahajanie jako takiej albo do idei właściwych tej szkole lub innej.
Wydaje mi się, że Huang-po ukazuje nam znakomity ogólny obraz środków zmierzających do celu, Hui-hai zajmuje się zaś równie znakomicie, lecz bardziej szczegółowo, większością pojawiających się konkretnych trudności. Z tego powodu książka ta, w żadnym wypadku nie będąc mniej interesującą dla przeciętnego czytelnika niż dzieło Huang-po, wzbudzi uwagę wszystkich osób, które posiadających pogłębioną znajomość różnych form tradycyjnej doktryny buddyjskiej”.

Fragment wstępu Johna Blofelda

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Natychmiastowe przebudzenie
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: