Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00084 003980 21521729 na godz. na dobę w sumie
Nowa spowiedź dziecięcia wieku - ebook/pdf
Nowa spowiedź dziecięcia wieku - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Astrum Media Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-277-426-2 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> publicystyka >> dzienniki i pamiętniki
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Książka nawiązująca tytułem do powieści wybitnego francuskiego twórcy romantyzmu Alfreda de Musseta. To świadectwo trosk i trudów, które znosiło się, żyjąc w Polsce w latach 40. minionego wieku.

„W latach 1953–1973 wydano w Polsce po raz pierwszy w całości «Dzienniki» Stefana Żeromskiego. Zdecydowana większość krytyków literackich owe «sekretne zwierzenia» autora «Ludzi bezdomnych» uznała za wydarzenie kulturalne najwyższej rangi (...). Wydaje się, że publikacja «Nowej spowiedzi dziecięcia wieku» Stanisława Berendy-Czajkowskiego może nasuwać podobne skojarzenia.
Pisane w latach 1946–1948 «poufne zapiski» nie były przeznaczone do druku. Powstawały w okresie, kiedy po zakończeniu wojny zaistniała Polska «z łaski Moskwicina», a którą Zachód przekazał w «pacht» największemu zbrodniarzowi wszech czasów J. W. Stalinowi. (...)
Piszący swoje «zapiski» młody człowiek świeżo co po egzaminie dojrzałości – późniejszy autor m.in. tzw. opowieści kresowych – «Dni grozy i łez» oraz «Miłość i okrucieństwo» – relacjonując wydarzenia w zniewolonym kraju, przedstawia je na kilku płaszczyznach. I tak oto powstała «wielka powieść mimo woli» – ukazująca z fotograficzną dokładnością całą ponurą grozę ówczesnej rzeczywistości”.

(Fragment wstępu)

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Nowa spowiedź dziecięcia wieku
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: