Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00039 002802 20665162 na godz. na dobę w sumie
Nowe życie na zgliszczach - ebook/pdf
Nowe życie na zgliszczach - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 269
Wydawca: Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Język publikacji: polski
ISBN: 9788364091834 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> historia, militaria, wojskowość
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Celem monografii Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944-1949 jest pokazanie mało znanej i pomijanej w historiografii działalności Bundu w realiach powojennych. Zabrakło w nich przedwojennych liderów partii ze wszystkich szczebli jej struktur organizacyjnych oraz zainteresowania programem tej partii wśród ocalałego proletariatu żydowskiego, który ją współtworzył przed wojną.

Na przekór stwierdzeniom Marka Edelmana, że Bund po II wojnie światowej prawie nie istniał i nic nie znaczył, że był to wyłącznie ruch społeczny stworzony z sentymentu za przeszłością, Autorka ukazuje działalność Bundu jako partii – zdziesiątkowanej, ale wciąż żywej, która w nowych realiach próbowała zmodyfikować swój program polityczny i zaznaczać obecność na tzw. żydowskiej ulicy, czyli na forum Prezydium Centralnego Komitetu Żydów w Polsce i w komitetach żydowskich oraz na polskiej scenie politycznej.

Autorka przedstawia ewolucję programu partii, która nastąpiła w wyniku tragicznych konsekwencji wojny, oraz nowe odczytanie trzech głównych filarów ideowych Bundu, na których opierał się od początku istnienia, i ich znaczenie dla bundowców po wojnie: dojkajt (tutejszość); miszpochedikajt (rodzinność); jidyszkajt (żydowskość, to co związane z kulturą i językiem jidysz).

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Nowe życie na zgliszczach
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: