Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00018 003693 20994854 na godz. na dobę w sumie
O Sobótce , czyli tak zwanych ogniach świętojańskich. Przyczynek do mitologii słowiańskiej - ebook/pdf
O Sobótce , czyli tak zwanych ogniach świętojańskich. Przyczynek do mitologii słowiańskiej - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 41
Wydawca: Wydawnictwo Armoryka Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-79-50-085-7 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> dokument, literatura faktu, reportaże
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Sobótka: najnowsze badania wyjaśniły nam w zupełności początek nazwy sobótki. Biskup poznański Laskarz w wieku XIV statutem swoim zakazuje tańców nocnych w wigilie przedświąteczne, tj. w soboty i w wigilie uroczystości, przypadających w lecie, a zatem przed świętem Jana Chrzciciela, Piotra i Pawła. Z zabaw tego rodzaju najwspanialszą być musiała sobótka w okresie świątecznym, t. j. na Zielone Świątki. Kaznodzieja krakowski Jan ze Słupca powiada, że tańczą podczas Świątek w lecie niewiasty, śpiewając pieśń pogańską. Stwierdza ten obyczaj, jako jeszcze pogański, statut synodu krakowskiego z r.1408.

Na sobótkę, którą zawsze obchodzono wieczorem w sobotę przed jednym ze świąt letnich, zbierali się jeszcze w wieku XVI wszyscy, zarówno kmiecie z wioski, jak drużyna i szlachta ze dworu, do ognia roznieconego na pagórku za wioską. Ta łączność obyczajowa i charakter obrzędu gromadzkiego przebija się jeszcze w pieśni.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Romuald Frydrychowicz Romuald Frydrychowicz OO sobótce sobótce czyli tak zwanych ogniach świętojańskich czyli tak zwanych ogniach świętojańskich przyczynek do mitologii słowiańskiej przyczynek do mitologii słowiańskiej Armoryka Armoryka OO sobótce Romuald Frydrychowicz OO sobótce sobótce czyli tak zwanych ogniach świętojańskich przyczynek do mitologii słowiańskiej Armoryka Sandomierz 2010 BIBLIOTEKA TRADYCJI EUROPEJSKIEJ, Nr 28 Redakcja serii: Joanna Sarwa Redaktor tomu: Władysław Kot Projekt okładki i opracowanie graficzne: Juliusz Susak Reprint książki: Romuald Frydrychowicz O SOBÓTCE CZYLI TAK ZWANYCH OGNIACH ŚWIĘTOJAŃSKICH PRZYCZYNEK DO MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ Poznań 1877 wykonano z egzemplarza udostępnionego ze zbiorów prywatnych Ilustracja na okładce: Henryk Siemiradzki (1843–1902), fragment obrazu Noc Kupały, (licencja: public domaine), źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ivankupala.jpg Copyright © 2010 by Wydawnictwo „Armoryka” Wydawnictwo ARMORYKA ul. Krucza 16 27—600 Sandomierz tel +48 15 833 21 41 e—mail: wydawnictwo.armoryka@interia.pl http://www.armoryka.strefa.pl/ ISBN 978-83-79-50-085-7
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

O Sobótce , czyli tak zwanych ogniach świętojańskich. Przyczynek do mitologii słowiańskiej
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: