Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00134 005041 23473560 na godz. na dobę w sumie
Oradea - ebook/pdf
Oradea - ebook/pdf
Autor: , Liczba stron: 174
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-957355-6-1 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się  istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego zabytku, miejsca, atrakcji, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

W publikacji przedstawiono fascynujące miasto pogranicza rumuńsko-węgierskiego, przyćmione latami komunizmu, które bardzo szybko odzyskujące swój blask. Oradea (węg. Nagyvárad) –  zwana Paryżem nad Kereszem, z olśniewającymi secesyjnymi pałacami i kamienicami, potężną cytadelą i wspaniałymi świątyniami różnych wyznań – zaskoczy niejednego turystę.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Pałac Czarny Orzeł Pałac Czarny Orzeł (Palatul Vulturul Negru) zbudowano w latach 1907–1909 (na miejscu zajazdu). Projekt wykonali węgierscy architekci Marcell Komor i Dezső Jakab (w Oradei projektowa- li m.in. domy Adorján I i Adorján II). Budową kierował Ferenc Sztarill. Właścicielami byli prawnicy (też przedsiębiorcy i publi- cyści) pochodzenia żydowskiego: Ede Kurländer i Emil Adorján. To wyjątkowe dzieło europejskiej secesji. Bogato zdobione są zarówno elewacje zewnętrzne, jak i wnętrza. Z zewnątrz sece- syjny charakter podkreślają portale, wykusze, balkony, szczyty w ksztalcie muszli, wieża zegarowa z iglicą. Pałac jest czteropiętrowy, na planie litery Y. Składa się z dwóch nierównych części połączonych pasażem. Wejścia znajdują się przy trzech ulicach: Piaţa Unirii (wejście główne), Independe- nţei i Vasile Alecsandri. Nazwa pochodzi od witraży z czarnym orłem, które umieszczo- no przy wejściu zachodnim i pod centralną kopułą w pasażu. Fot. Krzysztof Pol 16 Elewacja północna i zachodnia Pałac Czarny Orzeł Fasada (elewacja zachodnia), z wieżą, znajduje się od Piaţa Uni- rii, ale bogato zdobiona jest też elewacja od Independenţei. Elewacja zachodnia Wykusz Wieża zegarowa Okno, elewacja zachodnia Fot. Krzysztof Pol 17 Pałac Czarny Orzeł Elewacje zachodnią i północną zdobią liczne secesyjne orna- menty ceramiczne – geometryczne i roślinne. Secesyjne szczyty, elewacja zachodnia Secesyjne szczyty, elewacja północna Fot. Krzysztof Pol 18 Pałac Czarny Orzeł Marcell Komor i Dezső Jakab to wybitni przedstawiciele secesji. Mieli biuro architektoniczne w Oradei w latach 1897–1918. Secesyjne portale, elewacja zachodnia Fot. Jolanta Pol 19 Pałac Czarny Orzeł Kiedy dostawcy cegieł podwoili ceny, Emil Adorján założył cegielnię, która do- starczyła 4 miliony cegieł. Kiedy dostęp do pożyczek stał się zbyt kosztowny, Ede Kurländer i Emil Adorján otworzyli swój bank w 1906 r. Stiukowe reliefy, elewacja zachodnia Fot. Jolanta Pol 20 Pałac Czarny Orzeł Na początku XX w. mieściły się tu: hotel, cukiernia, kawiarnia, 35 sklepów, mieszkania, a w przejściu od Piața Unirii (na 1. piętrze) bank, którego dyrekto- rem był Emil Adorján. Stiukowe reliefy, elewacja zachodnia Fot. Jolanta Pol 21 Pałac Czarny Orzeł Wewnątrz znajduje się secesyjny pasaż handlowy, kino, kluby, kawiarnie i restauracje. Fot. Krzysztof Pol 22 Pałac Czarny Orzeł Pasaż kryty jest szklanym dachem, ma mozaikową podłogę z motywami kwiatowymi. Fot. Krzysztof Pol 23 Pałac Czarny Orzeł Inspiracją był otwarty w 1877 r. pasaż w Mediolanie – Galleria Vittorio Emanuele II (projekt: Giuseppe Mengoni). Sklepienia pasażu Fot. Jolanta Pol 24 Pałac Czarny Orzeł Szklany dach w pasażu Witraż z czarnym orłem powstał w Oradei w 1909 r. Został wy- konany w warsztacie, którym kierował Károly Neumann. Fot. Jolanta Pol 25
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Oradea
Autor:
,

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: