Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00115 002708 20672539 na godz. na dobę w sumie
Pamięć Ciała bawi się moim sercem - ebook/pdf
Pamięć Ciała bawi się moim sercem - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 51
Wydawca: Self Publishing Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-272-3856-6 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poezja
Porównaj ceny (książka, ebook (-8%), audiobook).

Jan Strządała ur. w 1945 w Wiśle; poeta, eseista, prozaik. Studiował medycynę i filozofię.

Autor tomików:

Przegrany semestr (pseud.Jan Strehl) 1969, Słoneczna noc 1983, Trudna galaktyka1988, Szept igły w otwartej żyle,1993 Pochylone niebo 1994, Nieobecna noc 1997,Naga sukienka 2001, Tajemnica 2003, Światło i ciało 2004, Noc co noc 2005, Młode słowa 2007, Delikatne miejsce 2009.Wiersze 2012.

 

Krótkie wprowadzenie

'Szczególne miejsce w twórczości autora, zajmują piękne erotyki.“Poezja Jana Strządały, w języku i formie współczesna, wywodzi się również z tych dawnych metafizycznych źródeł...Sednem jest tutaj doznanie i przeżycie n a t u r y w jej świetlistym pięknie; przeniknięte słonecznym światłem, światłem ziemskim, w perspektywie Boskości.
Pod delikatną tkanką tej poezji kryje się siła niezwykła, duchowa; siła przeciwstawiania się rozpaczy, nihilizmowi, katastrofizmowi, pesymizmowi. Przeciwstawiania się zwątpieniu i beznadziei trawiącym współczesny świat – temu wszystkiemu, co w sposób zgoła niszczycielski wpływa na duchowość człowieka, ulegającego nawet podświadomie presji mrocznych tendencji....”
Bohdan Pociej, “SYCYNA” Nr 17(95) 1998.

Strządała to poeta żarliwy, z odwagą poruszający się na przeciwstawnych biegunach świata zmysłowego i zrodzonego z ludzkich pragnień, lęków, fascynacji.Ton jego wierszy jest niepodobny do innych: wyrazisty, samodzielny, niepokojący.

Pamięć Ciała to najnowszy tom wierszy poety!

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

JAN STRZĄDAŁA PAMIĘĆ CIAŁA bawi się moim sercem GLIWICE 2014 Projekt okładki: Aleksander Caban © Copyright by Jan Strządała 2014 ISBN 978-83-272-3856-6 Wszelkie prawa zastrzeżone Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości bez zgody wydawcy na piśmie, zabronione. 2 I ZNIKAJĄ W SŁOŃCU NAD RANEM Motto: “Światłem ciała jest oko. Jeśli tedy oko twoje jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe ciało twoje będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!” (Mt 6, 22-23) 3 4 Szept śpi W powietrzu pozostają słowa ślady ciała promienie pocałunki cicho mruczącego słońca między gwiazdami płyną myśli jeszcze dalej zanim światło je dogoni zorza polarna otula Twoje ciało szept śpi na poduszce oniemiałej moje sny unoszą niechcący tajemnicę światła i szeptu. Gliwice, 29.04.2013 5 Znikają w słońcu nad ranem Przetnij swoje ciało po noc po proch nie bój się ognia porozrywaj łańcuchy aż do dna nitki czystego białka płoną na ramionach słów niech przebiegną nuty po palcach światła w noc miłosnych oklasków i flet niech przebije noc aż do początku a kiedy o świcie staniesz u stóp Ziemia uniesie powiekę żeby zobaczyć jak twoje słowa biegną przed tobą i znikają w słońcu. Gliwice, 26,01. 2014 6 Rozkosz Pomiędzy ścianami kanionu zawieszony na krawędzi słów zatrzymuję światło uciekające spod powiek horyzont kołysze moje serce namawia do podróży przez galaktykę ryb zarzucam sieć z chłopięcą wiarą w nieskończoność Odbijam się od ściany do ściany Od słowa do słowa oczy sieci są puste Tylko serce biegnie niezmęczone po zakrzywionej przestrzeni toczy się do początku ciała napełnia je słowem krew wylewa się ze słońca na plażę wspinasz się na palce ustami dotykasz światła Ocean okrywa nas swoim płaszczem płyniemy w rozkosz nieskończoności. Gliwice, 13.01.2014 7 Zapłonie nocą Moje chłodne czoło dotyka gwiazd gwiazdy zapalają myśli srebrne topi się noc i w moim sercu dzień otwiera oczy zmęczony księżyc milknie powoli zanika w słońcu przez otwarte okno wlewa się świat kolorowy do mojego dnia przez cały dzień zdejmuję gwiazdy z mojego czoła i układam na niebie galaktykę miłości zapłonie nocą. Gliwice, 01.02.2007 8 Czułość Stoję o piątej rano w ciemnym jeszcze oknie słucham sonaty G-Dur Mozarta na horyzoncie gasną nuty światła Ziemia jak kula szczęścia toczy się przez nieskończoność obraca w moim sercu czerwoną krwinkę słońca czuję jak pod palcami drży każda struna napięta gwiazdy milkną wierzą że obudzą noc jutro rano z prześcieradła nieba młoda dziewczyna strząśnie roześmiane iskry rozsypane na nagiej kartce twojego ciała. Gliwice, 01.02.2014 9
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Pamięć Ciała bawi się moim sercem
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: