Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
01381 018139 23444356 na godz. na dobę w sumie
Polska droga od komunizmu - ebook/pdf
Polska droga od komunizmu - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-383-231-2 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> politologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Książka cenionego politologa Zbigniewa Pełczyńskiego jest pasjonującą biografią intelektualną uczonego i zarazem świadectwem zaangażowania w tworzenie ładu demokratycznego w Polsce.

Po upadku systemu stalinowskiego w Polsce Zbigniew Pełczyński, jako jeden z pierwszych, opisywał pojawianie się elementów pluralizmu politycznego w jednopartyjnym systemie władzy, początkowo głównie za sprawą Kościoła katolickiego, potem przyjmujące pełniejszą postać „opozycji demokratycznej“ i osiągające kulminację w powstaniu NZSS „Solidarność”. Zdaniem autora stan wojenny i jego następstwa nie były zdolne zatrzymać na dłużej procesu pluralizacji. W wykładzie „The Polish Road from Communism” wygłoszonym w Oksfordzie latem 1982 r. wybitny uczony przewidział – na podstawie analizy głównych trendów społecznych i ustrojowych w PRL-u – nieunikniony koniec komunizmu w jego tradycyjnej postaci.
Profesor Zbigniew Pełczyński, zdumiony i uszczęśliwiony pokojowym przejęciem władzy przez siły opozycyjne w 1989 r., od samego początku dostrzegał jednak wiele przeszkód na drodze do stworzeniu demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego, upatrując ich m.in. w słabym zakorzenieniu wartości demokratycznych w szerokich kręgach społeczeństwa, ucieczce w prywatność, przywiązaniu do państwowo-biurokratycznych procedur i nikłej znajomości nowoczesnych mechanizmów rządzenia, opartych na silnej, lecz odpowiedzialnej władzy wykonawczej.
Książka jest pasjonującą biografią intelektualną uczonego, świadectwem zaangażowania w tworzenie demokracji, a zarazem relacją z historii najnowszej pisaną z punktu widzenia wybitnego politologa i filozofa polityki. To wyjątkowy zbiór artykułów, esejów i prelekcji dotyczących rozkładu komunizmu, w których znać tradycję naukową Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Polska droga od komunizmu
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: