Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00056 003912 21718687 na godz. na dobę w sumie
Proces budowlany związany z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE) - ebook/pdf
Proces budowlany związany z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE) - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 32
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-8-3945-2510-1 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> prawo i podatki >> ochrona środowiska
Porównaj ceny (książka, ebook (-25%), audiobook).
W 2014 roku konwencjonalne elektrownie wykorzystujące węgiel kamienny i brunatny odpowiadały za wytworzenie 86% energii elektrycznej w Polsce. Polski sektor energetyczny w coraz większym stopniu zmniejsza jednak zależność od tradycyjnych paliw kopalnych. Corocznie odnotowuje się przyrost produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), przy jednoczesnym spadku produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i węgla brunatnego.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki głównym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii są elektrownie wiatrowe. Na koniec grudnia 2015 roku w Polsce istniało 1.039 farm wiatrowych o łącznej mocy 4,5 GW. Na drugim miejscu znalazły się elektrownie oparte o spalanie biomasy (38 instalacji o łącznej mocy 1,1 GW). Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły elektrownie wodne (752 instalacje o łącznej mocy 981 MW), elektrownie biogazowe (278 instalacji o łącznej mocy 212 MW) oraz elektrownie wytwarzające energię elektryczną z promieniowania słonecznego (268 instalacji o łącznej mocy 71 MW). Na końcu zestawienia znalazły  się elektrownie realizujące technologię współspalania (44 instalacje). W 2015 roku odnotowano także dynamiczny wzrost produkcji energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii (2.970 instalacji wobec 282 instalacji w  2014 roku). W mikroinstalacjach tych wyprodukowano i wprowadzono do sieci energię elektryczną o łącznej mocy 2,87 GW, z czego aż 93,5% stanowiło energię wytworzoną z promieniowania słonecznego.


Z uwagi na stały wzrost zainteresowania inwestycjami budowlanymi w OZE, kluczowym jest zapewnienie, aby ich realizacja przebiegała zgodnie z prawem.
Niezbędne w tym zakresie jest  ustalenie uwarunkowań i ograniczeń formalnoprawnych, jakie związane są z lokalizacją i budową instalacji OZE. Co istotne, uwarunkowania te nie będą jednolite dla wszystkich rodzajów instalacji OZE (mikroinstalacji, małych instalacji czy instalacji wielkoskalowych). Niniejsze opracowanie ma na celu zarysowanie podstawowych obowiązków związanych z przygotowaniem, budową i przystąpieniem do użytkowania wielkoskalowych instalacji OZE. Dodatkowo, w tekście zaznaczono odrębności, jakie mogą wiązać się z inwestycjami w małe instalacje i mikroinstalacje.

Mam nadzieję, że niniejszy materiał okaże się Państwu przydatny i przyczyni się do
popularyzacji idei zielonej energii, pomagając w realizacji inwestycji budowlanych w OZE.

Bartosz Fogel / radca prawny


O autorze

Bartosz Fogel - radca prawny z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym, partner w Kancelarii Prawnej GFP Legal, wykładowca akademicki. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz podmiotów z sektora publicznego i prywatnego w zakresie kompleksowej realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Ma ponadto bogate doświadczenie w sprawach dotyczących inwestycji infrastrukturalnych oraz w obsłudze podmiotów z branży medycznej, farmaceutycznej, biotechnologicznej i spożywczej, z którą jest związany od lat. 
 
 
Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Proces budowlany związany z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE)
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: