Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00073 004892 22934871 na godz. na dobę w sumie
Psychologia twórczości plastycznej - ebook/pdf
Psychologia twórczości plastycznej - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Impuls” Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-587-729-8 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> psychologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Monografia z dziedziny psychologii twórczości, w której autor zbiera teorie dotyczące procesu powstawania prac plastycznych i prezentuje własne, prowadzone przez 30 lat badania z tego zakresu.

Książka Stanisława Leona Popka to wyjątkowa pozycja naukowa z zakresu psychologii twórczości plastycznej, poparta wnioskami z wieloletnich badań.
Autor rozpoczyna monografię od przedstawienia teoretycznych podstaw tego rodzaju działalności ludzkiej w świetle głównych nurtów psychologii XX w. i teorii psychopatologicznej, psychoanalizy i psychologii głębi oraz psychologii poznawczej, humanistycznej i interakcyjnej. Wychodzi z założenia, że każda z wymienionych koncepcji wyjaśnia w pewnym stopniu istotę i mechanizmy procesu twórczego, uwarunkowania osobowościowe i społeczne, żadna z nich nie może jednak pretendować do miana uniwersalnej.
Po części teoretycznej Stanisław Leon Popek prezentuje efekt prowadzonych przez siebie przez 30 lat badań empirycznych, obejmujących fazy i etapy rozwoju twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, zjawisko kryzysu w okresie fizjoplastyki, próby przezwyciężenia tych zahamowań, a także analizę typologiczną procesu twórczego. Analizuje też podstawowe funkcje twórczości plastycznej w ujęciu człowieka (edukacyjną, projekcyjną, terapeutyczną).
Całość wywodu autora ilustrowana jest przykładami reprodukcji dzieł sztuki oraz prac dzieci i młodzieży. Podejście teoretyczne, badania eksperymentalne czynią tę monografię ważną zarówno dla nauki, jak i dla praktyki pedagogicznej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Psychologia twórczości plastycznej
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: