Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00156 003186 21535915 na godz. na dobę w sumie
Roboty budowlane w pytaniach i odpowiedziach – z praktyki zamawiających i wykonawców - ebook/pdf
Roboty budowlane w pytaniach i odpowiedziach – z praktyki zamawiających i wykonawców - ebook/pdf
Autor: , , Liczba stron: 25
Wydawca: Wiedza i Praktyka Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-269-3042-3 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> prawo i podatki >> zamówienia publiczne
Porównaj ceny (książka, ebook (-8%), audiobook).

Postępowanie o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem są roboty budowlane, rządzi się swoimi prawami. Zasady szacowania wartości prac oraz specyficzne wymogi związane z opisem przedmiotu zamówienia to dwa zagadnienia, na które zamawiający powinni zwrócić szczególną uwagę, przygotowując się do przeprowadzenia takiej procedury. Jak się okazuje, właśnie te formalności w postępowaniu mogą stwarzać szczególne problemy.

Innym zagadnieniem, które nader często jest źródłem wątpliwości – zarówno zamawiających, jak i wykonawców – jest rodzaj wynagrodzenia w umowie dotyczącej inwestycji budowlanej. W publikacji przedstawiamy autentyczne pytania uczestników postępowań, których przedmiotem były roboty budowlane wraz z prostymi i praktycznymi odpowiedziami i wyjaśnieniami ekspertów.

Mając tego e-booka dowiesz się:
- czy kosztorys nie musi bazować jedynie na ogólnopolskich cennikach;
- kiedy roboty finansowane z jednego projektu unijnego trzeba zsumować;
- jak szacować roboty budowlane wykonywane w różnych obiektach;
- czy umowa uprawnia do zlecenia nadzoru inwestorskiego z wolnej ręki;
- w jakich przypadkach formuła „zaprojektuj-wybuduj” jest obowiązkowa;
- czy przy ryczałcie niezgodność kosztorysu z przedmiarami ma znaczenie;
- kiedy faktyczne wynagrodzenie kosztorysowe może się różnić od umownego.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Roboty budowlane w praktyce zamawiających i wykonawców BIBLIOTEKA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH Strona | 1 Roboty budowlane w pytaniach i odpowiedziach Z praktyki wykonawców i zamawiających Roboty budowlane w praktyce zamawiających i wykonawców Strona | 2 Wstęp Postępowanie o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem są roboty budowlane, rządzi się swoimi prawami. Zasady szacowania wartości prac oraz specyficzne wymogi związane z opisem przedmiotu zamówie- nia to dwa zagadnienia, na które zamawiający powinni zwrócić szcze- gólną uwagę, przygotowując się do przeprowadzenia takiej procedury. Jak się okazuje właśnie te formalności w postępowaniu mogą stwarzać szczególne problemy. Innym zagadnieniem, które nader często jest źró- dłem wątpliwości – zarówno zamawiających jak i wykonawców – jest rodzaj wynagrodzenia w umowie dotyczącej inwestycji budowlanej. W publikacji przedstawiamy autentyczne pytania uczestników postępo- wań, których przedmiotem były roboty budowlane wraz z prostymi i praktycznymi wyjaśnieniami ekspertów. Porady podzielone są na nastę- pujące działy:  Szacowanie wartości zamówienia  Tryby zamawiania robót budowlanych  Wynagrodzenie za realizację robót budowlanych  Uczestnicy inwestycji budowlanej Zapraszam do lektury Justyna Rek-Pawłowska redaktor Roboty budowlane w praktyce zamawiających i wykonawców Szacowanie wartości zamówienia Strona | 3 Kosztorys nie musi bazować jedynie na ogólnopolskich cennikach Pytanie Czy zamawiający, tworząc kosztorys inwestorski, musi stosować ceny robocizny, materiałów i sprzętu ujęte w ogólnopolskich cennikach (w np. Sekocenbudzie, Intercenbudzie itp.), czy może dostosować stawki do tych obowiązujących w danym regionie? Jak wówczas bronić się przed zarzutami wykonawców o celowe zaniżanie wartości kosztorysu inwestorskiego, by uniknąć przekroczenia progów przetargowych? Odpowiedź Przepisy dopuszczają możliwość dostosowania stawek do cen rynkowych obowiązujących na danym terenie. Wyjaśnienie Aby odpowiedzieć na wskazane pytanie, należy uwzględnić re- gulacje zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. Zgodnie z § 3 ust. 2 tego aktu prawnego w celu ustalenia cen robót należy stosować w poniższej kolejności: 1) ceny jednostkowe robót określone na podstawie danych rynkowych, w tym tych z zawartych wcześniej umów lub powszechnie stosowanych, ak- tualnych publikacji, 2) kalkulacje szczegółowe. Wolno zatem dostosować ceny w postępowaniu do tych obowiązujących na okre- ślonym obszarze. Na wypadek kontroli zamawiający powinien posiadać materiały
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Roboty budowlane w pytaniach i odpowiedziach – z praktyki zamawiających i wykonawców
Autor:
, ,

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: