Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00249 004100 21517341 na godz. na dobę w sumie
Roztocze, część 1 - ebook/pdf
Roztocze, część 1 - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 208
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958073-4-3 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po polsce
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi miejscami wartymi zobaczenia oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Polska część Roztocza w dużej części pokrywa się z zasięgiem Ordynacji Zamojskiej – „księstwem udzielnym” jednego z najświetniejszych i  najświatlejszych rodów arystokratycznych Polski. Roztocze jest dzięki temu wyjątkowe i bardzo się wyróżnia na tle naszego kraju – zarówno kulturowo, jak i architektonicznie. Temu regionowi służą również wyjątkowej urody  krajobrazy. Polecamy wakacyjne i nieśpieszne poznanie tego regionu, który zaskoczy nawet najbardziej wybrednych turystów.

W publikacji zamieszczono informacje o północnej części regionu.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Szczebrzeszyn W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie Jan Brzechwa Chrząszcz Pomnik 2-metrowego odlanego w brązie chrząszcza grającego na skrzypcach znajduje się przed ratuszem. Stworzył go Zyg- munt Jarmuł, w 2011 r. Drewniany (z pnia lipy), 3-metrowy pomnik stoi od 2002 r. przy ulicy Klukowskiego (u podnóża Góry Zamkowej, przy źródełku). Wykonali go uczniowie Li- ceum Sztuk Plastycznych z Zamościa, pod nadzorem Zygmunta Jarmuła. Jednak są to raczej świerszcze, tak typowe dla Rozto- cza. I... Brzechwie zapewne chodziło o dźwięki wydawane przez świerszcza, nie chrząszcza. Bo choć chrząszcze to najliczebniej- sza grupa zwierząt na świecie (ponad 400 tys. gatunków), to wśród nich nie ma takich, których dźwięki „brzmią”. Symbole miasta – rzeźby chrząszczy (i świerszczy) – znajdują się też przed budynkiem dawnej synagogi. Chrząszcz przed ratuszem Fot. Jolanta Pol 135 Chrząszcz przy ulicy Klukowskiego Szczebrzeszyn Jeszcze w XVII w. dominowała tu zabudowa drewniana. Stały chałupy typowo wiejskie, gdyż Szczebrzeszyn był nie tylko ośrodkiem administracyjnym, ale miał też charakter rolniczy. W 1860 r. na 466 domów tylko 31 było murowanych. W Szczebrzeszynie mieszkali Polacy, Ukraińcy i Żydzi, cze- go świadectwem są zachowane dwa kościoły rzymskokatolickie, cerkiew i synagoga, cmentarz katolicki i kirkut. Ze Szczebrzeszyna wywodzi się ród Kaczorowskich, matki papieża Jana Pawła II. W Szczebrzeszynie w 1833 r. urodziła się babka Isaaka Bashevisa Singera – Tema Blima Szejner. Fot. Krzysztof Pol 136 Domy przy ul. Klukowskiego Szczebrzeszyn Kapliczka słupowa (ul. Zamojska 5) z datą 1655, odnowio- na w 1880, powstała dla upamiętnienia wypędzenia z miasta ostatniego arianina bądź miała chronić przed epidemiami. Fot. Krzysztof Pol Zwieńczenie kapliczki Młyn wodny Kapliczka słupowa Młyn wodny (ul. Klukowskie- go 21), z białego kamienia (fot. obok), został wybudowany na początku XX w. przez hrabiego Maurycego Zamoyskiego. szkolnych budynków Pięć (obecnie Zespół Szkół nr 1. im. Zamoyskich, ul. Zamojska 70) powstało w latach 1819–1822, z inicjatywy hrabiego Stanisła- wa Kostki Zamoyskiego. 137
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Roztocze, część 1
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: