Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
01320 027313 21137178 na godz. na dobę w sumie
Socjalizm jest piękny - ebook/epub
Socjalizm jest piękny - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Prószyński Media Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-8123-764-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> obyczajowe >> powieść
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Lijia Zhang, bystra i wesoła nastolatka, wbrew swej woli staje się robotnicą w fabryce produkującej rakietowe pociski balistyczne dalekiego zasięgu (ICBM). Każdego miesiąca musi stanąć w kolejce, aby przedłożyć fabrycznej 'policji okresowej' materialny dowód, iż nie jest w ciąży. Podporządkowana opresyjnym procedurom obowiązującym na strzeżonym terenie oraz reżimowi politycznych szkoleń, Zhang w miarę dorastania coraz bardziej pozbywała się złudzeń co do 'Chwalebnej Sprawy', jakiej ponoć służyli. Zaczęła uczyć się języka angielskiego. Z dumą afiszowała się intelektualną niezależnością – nosiła kolorowe ubrania w zachodnim stylu i pomagała w zorganizowaniu w Nankinie największej robotniczej demonstracji poparcia dla protestu na placu Tiananmen w 1989 roku. Zdając relację ze zmian we własnym prywatnym życiu, Zhang dostarcza jednocześnie zapis przełomowego przeobrażenia chińskiej ekonomii: jej fabryka, nadal produkując ICBM, wygrywa przetarg na wykonanie gigantycznego posągu Buddy z brązu, albowiem kraj ogarnęła gorączka poszukiwania zysków.

'Socjalizm jest piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin' jest świadectwem osobistego zwycięstwa Zhang, która potrafiła wyrwać się spod kontroli i odmienić swój los.

Wspomnienie oparte na ostrych spostrzeżeniach i wspaniałej czułości… Prawdziwie autentyczny wkład w nasze zrozumienie współczesnych Chin.

Jonathan D. Spence

Literacki klejnot... Zhang zręcznie rozpościera przed nami drogę całego pokolenia, rozpaczliwie pragnącego oderwać się od tradycji i życia, by śnić niemożliwe. To książka do rozkoszowania się, tom, który się pokocha, a przede wszystkim, obraz życia, jakie trzeba celebrować.

Da Chen, autorka 'Colours of the Mountain'

Piękny pamiętnik... Współczesna literatura chińska obfituje w pamiętniki ofiar, ale to jest prawdziwa opowieść o aspiracji: młoda kobieta dorasta w kraju desperacko próbującym robić to samo.

Peter Hessler, korespondent w Pekinie dla 'The New Yorker' i autor 'River Town'

Piękne... Niezwykłe wspomnienia... Ważny dokument historyczny i żywy, poruszający portret determinacji młodej kobiety.

'Kirkus Review'

Lijia Zhang urodziła się i wychowała w Nankinie. Jej artykuły pojawiają się w wielu międzynarodowych publikacjach, takich jak 'South China Morning Post', 'Japan Times', 'The Independent' (Londyn), 'Washington Times' i 'Newsweek'. Jest stałym mówcą w Radiu BBC i NPR. Obecnie mieszka w Pekinie z dwiema córkami.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

Socjalizm jest piękny
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: