Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00217 003970 21521381 na godz. na dobę w sumie
Styl mówienia w schizofrenii - ebook/pdf
Styl mówienia w schizofrenii - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM Język publikacji: polski
ISBN: 978-832-322-569-0 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> nauki interdyscyplinarne
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Próba zrozumienia i opisu preferencji językowych pacjentów cierpiących na schizofrenię paranoidalną w porównaniu z preferencjami osób zdrowych.

Pojęciem modelującym preferencje językowe i nadającym im pewną uporządkowaną strukturę jest pojęcie „stylu mówienia” rozumianego jako zespół względnie stałych i typowych dla jednostki form i środków językowych, używanych do wyrażania indywidualnych treści. W celu operacjonalizacji tego pojęcia posłużono się zmodyfikowanymi i zaadaptowanymi do języka polskiego Wskaźnikami Stylu Mówienia Suitberta Ertela oraz autorskim Wskaźnikiem Akceptowalności Gramatyczno-Semantycznej. Przeprowadzone badanie z udziałem 130 pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią paranoidalną i 130 osób zdrowych wykazało różnice zarówno w wyborach leksykalnych, jak i w warstwie syntaktycznej analizowanych tekstów. Dowiodło ono, że proces chorobowy i dominujące objawy kliniczne w sposób istotny modyfikują styl mówienia osób ze schizofrenią.
W publikacji omówiono m.in.: pojęcie stylu mówienia w kontekście pojęć psycholingwistycznych, style mówienia i komunikowania się, specyfikę psychozy schizofrenicznej w kontekście fenomenów językowych, metody naukowe i ich wyniki.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Styl mówienia w schizofrenii
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: