Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00136 005779 21750584 na godz. na dobę w sumie
Świadczenia dla pracujących rodziców - ebook/pdf
Świadczenia dla pracujących rodziców - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 84
Wydawca: Infor PL Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-8137-523-8 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poradniki >> zdrowie
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Publikacja opisuje zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem lub adopcją, a także zasady ich rozliczania oraz ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów. Ponadto Czytelnik może się dowiedzieć, kiedy i jaka umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu, a także w jakim czasie rodzice podlegają ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę.
Obecnie rodzice wychowujący dzieci mogą korzystać z wielu przywilejów związanych z rodzicielstwem. Korzystne zmiany w tym zakresie obowiązują już jakiś czas, jednak nadal wzbudzają wiele wątpliwości.
Od 1 czerwca 2017 r. w przepisach Kodeksu pracy doprecyzowano kwestie dotyczące przedłużenia umowy na czas określony do dnia porodu. Ponadto od tej daty agencje pracy tymczasowej mają obowiązek przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zawartej z pracownicą tymczasową mającą łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Ponadto rozszerzono  krąg osób uprawnionych do urlopów związanych z rodzicielstwem  na innych ubezpieczonych. Uregulowano zasady korzystania z urlopów przez osoby przysposabiające dzieci oraz sytuacje szczególne, m.in. porzucenie dziecka przez matkę, jej śmierć czy uzyskanie przez nią stopnia niepełnosprawności. Dzięki tym zmianom wiele uprawnień zyskali np. pracujący ojcowie lub inni  ubezpieczeni członkowie najbliższej rodziny.
Korzystne zmiany nastąpiły także w ustalaniu uprawnień do zasiłku macierzyńskiego. Dzięki tej zmianie ubezpieczeni rodzice mogą się wymieniać uprawnieniami do tego zasiłku niezależnie od ich tytułów ubezpieczeń, jak choćby w sytuacji, gdy jeden z rodziców ma status pracownika, a drugi jest objęty ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu (np. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą bądź jest zleceniobiorcą).
Niniejsza publikacja w przejrzysty sposób przedstawia m.in. zasady:
• wykorzystywania poszczególnych urlopów związanych z rodzicielstwem (również w sytuacjach szczególnych, takich jak śmierć matki, pobyt w szpitalu, ustalenie niepełnosprawności),
• wymienności uprawnień do urlopu i/lub zasiłku macierzyńskiego między rodzicami lub innymi członkami rodziny,
• łączenia pracy ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem,
Ponadto w publikacji  wyczerpująco zostały opisane zasady ochrony stosunku pracy kobiet w ciąży, jak również w trakcie korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Świadczenia dla pracujących rodziców
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: