Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00157 003594 21549096 na godz. na dobę w sumie
Świat saha - ebook/pdf
Świat saha - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Piotr Kubiszewski IST Język publikacji: polski
ISBN: 978-839-402-740-7 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> obyczajowe >> nowele
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Debiutancki zbiór prozy Piotra Kubiszewskiego, w którym świat jak w buddyzmie definiowany jest jako kraina skażona przez pragnienia i iluzje, a szczęście osiąga się po wielu etapach wtajemniczenia.

„Świat saha” to termin buddyjski, oznaczający ten świat – świat pełen cierpienia. „Saha” –ziemia; pochodzi od słowa oznaczającego „znosić” lub „wytrwać, przetrwać, wycierpieć”. Krótko mówiąc, to świat, w którym ludzie muszą ponosić cierpienia. Jest także definiowany jako kraina skażona przez ziemskie pragnienia i iluzje.
„Świat saha” – debiutancki zbiór prozy Piotra Kubiszewskiego składający się z pięciu krótkich opowiadań, dwóch dłuższych i trzech mikroopowiadań. Choć trudno w pierwszej chwili dopatrzyć się wspólnego mianownika łaczącego te utwory, wszystko staje się jasne po przeczytaniu krótkiego motta Buddy Shakyamuniego. Dodatkowo otwierające tom opowiadanie „Wylogowany” napisane zostało w nowatorskiej, pozbawionej interpunkcji formie. Wyjątkiem są cztery ostatnie akapity, wyraźnie odcinające się stylem od reszty opowiadania; nie bez powodu. W przypadku pozostałych utworów motto Shakyamuniego jest szczególnie jaskrawo widoczne: kontrast pomiędzy początkowym obrazem sytuacji a końcowym jest skrajny, ale jakże charakterystyczny dla naszej, pełnej niewiarygodnych niekiedy przekłamań, współczesności.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Świat saha
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: