Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00168 012871 24107968 na godz. na dobę w sumie
Sybin - ebook/pdf
Sybin - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 168
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-957355-7-8 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się  istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego zabytku, miejsca, atrakcji, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Przewodnik prowadzi czytelnika przez kręte uliczki Sybina wśród starych domów o stromych dachach  z charakterystycznymi oknami, zwanymi oczami miasta. Wiele budynków pamięta czasy średniowiecza, tak jak i liczne pozostałości po potężnych fortyfikacjach – mury, bramy, wieże i baszty. Sybin (rum. Sibiu), stolica Siedmiogrodu, to jedno z najstarszych i najbogatszych miast Rumunii, zbudowane i zorganizowane przez transylwańskich Sasów (jako Hermannstadt). Przepiękna starówka cudem uniknęła wyburzenia przez reżim komunistyczny. Warto poznać to fascynujące miasto z tym e-przewodnikiem.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Ulica Avram Iancu Ulica Avram Iancu prowadzi do Piața Mică i Piața Mare. Jest jedną z najstarszych w mieście, powstała w połowie wieku XIV, wraz z zakończeniem prac nad trzecim pierścieniem fortyfikacji. Była zamieszkana przez rzemieślników i bogatych obywateli miasta. Obecna nazwa ulicy funkcjonuje od 1919 r. Domy z XIV i XV w. zostały przebudowane. W wielu zachowały się fragmenty średniowieczne, renesansowe czy barokowe, jak np. barokowe sztukaterie we wnętrzach pod nr 8 (dawna rezy- dencja bratanka barona Samuela Brukenthala). Pod nr 16 stoi najstarszy dom w Sybinie – casa Böbel, z XIV w. Pierwotnie należał do nieznanego rzemieślnika lub kupca. Na- zwa pochodzi od właściciela Johanna Böbela (1824–1887) – przewodniczącego gildii piekarzy, członka rady miasta, autora planu Sybinu i 21 akwareli ukazujących jego budowle. Do Böbela należał też dom nr 17 z XVIII w. (tu założył piekarnię). W domu nr 17 spotykali się rewolucjoniści rumuńscy z roku 1848: Timotei Cipariu, Gheorghe Bariţiu, Simion Bărnuţiu, August Treboniu Laurian, Axente Sever, Avram Iancu, Ion Maiorescu, Dionisie Romano, Nicolae Nifon Bălăşescu. Nr 17 Fot. Jolanta Pol 120 Ulica Avram Iancu Dom Böbela (casa Böbel) zbudowano z kamienia i cegły. Zacho- wała się oryginalna gotycka fasada, ze schodkowym szczytem i niszami. Od 1941 r. mieściła się tu drukarnia. Fot. Krzysztof Pol 121 Ulica Avram Iancu Dom pod nr 22 pochodzi z XVIII w. Został przebudowany w la- tach 1860–1880. Przejście obok domu nr 17 – z Avram Iancu do Pasajul Școlii Dom pod nr 22 Fot. Jolanta Pol 122 Ulica Avram Iancu Pod nr 20 (dom z XVI–XVIII w.) była winiarnia sprzedająca wino produkowane przez fundację Brukenthala. Dom nr 24, XVIII w.; przebudowany 1850–1870 Dom nr 14, XVI–XVIII Kamienica nr 11, 1870–1880, fragmenty z XIV–XVI w. Fot. Jolanta Pol 123
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Sybin
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: