Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00114 003769 21769414 na godz. na dobę w sumie
Tajemnica Prezbitera - ebook/epub
Tajemnica Prezbitera - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 590
Wydawca: Dom Wydawniczy PWN Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-7705-314-0 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> dokument, literatura faktu, reportaże >> literatura faktu
Porównaj ceny (książka, ebook (-8%), audiobook).

Tajemnica Prezbitera to porywający zapis niezwykłej wyprawy, książka ekscytująca, humorystyczna, skrząca się od wiedzy historycznej i intrygujących ciekawostek.

W XII w. – kilkadziesiąt lat po tym, jak krzyżowcy zdobyli Jerozolimę – w Europie Zachodniej pojawił się list adresowany do cesarza Bizancjum. Autor epistoły – Prezbiter Jan, „najwyższy władca, pod względem złota, srebra, cennych kamieni, zwierząt wszelkiego rodzaju i liczby poddanych nie mający sobie równych pod słońcem” – opisywał swoje wspaniałe chrześcijańskie królestwo, które utożsamiono z rajem. List szybko zyskał rangę istnego fenomenu. Skrybowie tłumaczyli go na wszystkie ważne języki. Trubadurzy śpiewali o Prezbiterze Janie, możni debatowali nad lokalizacją mitycznej krainy, a papież Aleksander III mianował się nawet jego korespondencyjnym przyjacielem i napisał list do Jana. Posłańcem uczynił swojego medyka – Mistrza Filipa. Choć nikt tak naprawdę nie wiedział, gdzie znajdowało się królestwo tajemniczego monarchy ani czy w ogóle istniało, Mistrz Filip nie dał się zniechęcić. Wyruszył z Wenecji i… ślad po nim zaginął.

Kilkaset lat później Nicholas Jubber znalazł kopię listu Aleksandra III, a potem – zafascynowany średniowieczną legendą – razem ze swym kompanem Mikiem postanowił dokończyć misję Mistrza Filipa i – po ponad ośmiuset latach – dostarczyć papieski list do adresata. Zaczyna swą podróż w Wenecji, a kończy w Etiopii. Po drodze w zabawny, oryginalny, a czasami nawet ekscentryczny sposób opisuje obyczaje, ludzi, zagmatwaną historię miejsc, jakie odwiedza, oraz próbuje zrozumieć sens dawnej legendy.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

Tajemnica Prezbitera
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: