Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00247 003697 21002744 na godz. na dobę w sumie
Wizyta w domu kultury 3 marca 2020 r - ebook/pdf
Wizyta w domu kultury 3 marca 2020 r - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 21
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-65953-65-0 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> obyczajowe >> opowiadania
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Narrator i jednocześnie bohater tego opowiadania odwiedza 3 marca 2020 roku dom kultury w nieznanym Czytelnikowi mieście. To nowoczesny kompleks, obfitujący w liczne tajemnicze zakątki i korytarze, miejsce do którego przybywają rozmaite ciekawe postacie. Nie ma tu jednak żadnych kamer i nie widać żadnych pracowników wokoło. Ciekawe, gdzie ich wszystkich podziało? To na przykład w zamkniętych gabinetach przebywają ludzie, wykonujący rozmaite usługi. W tym domu kultury, występującym w napisanym przez Patryka Daniela Garkowskiego cudownym opowiadaniu, odbędzie młody i dorosły, elegancki mężczyzna-narrator bardzo ważną rozmowę z panią dyrektor. Pragnienie wynajęcia pomieszczenia do celów dydaktycznych i biurowych jest wielkie, przemożne, uprzejmy pan ma zamiar założyć też własną policealną placówkę oświatową z uprawnieniami szkoły publicznej. Zaś odwiedzając ten miejski dom kultury, nasza inteligentna postać literacka poddaje go rozbudowanemu opisowi, zauważa ze szczegółami różne detale, spostrzega rozmaite zjawiska i zachowania ludzkie, a nie tylko sam wystrój wnętrza. Ujawnia tym samym swoją wysoką wrażliwość, a także wysoką mądrość życiową. To persona genialna.

  W tej instytucji przebywają choćby widziane przez niego liczne pary zakochanych nastolatków, siedzących sobie, pochłoniętych w czynnościach miłosnych i rozrywkowych. A z jedną z tych par narrator nawet nawiązuje niebezpieczną rozmowę, która kończy się, dość nieoczekiwanie, fizycznym atakiem… Nastolatki bowiem - zirytowane z powodu pogadanki obywatelskiej - chcą zrobić sobie z narratora najzwyklejszą kanapę i usiąść na nim. Nie chcą już siedzieć dłużej na podłodze. Pragną wyładować złość. Ruszają więc do ataku... Próbują nieudolnie przytrzymać delikatnego i kruchego mężczyznę… Najpierw jednak, wcześniej, narrator rozmawia z panią dyrektor, która odmawia swemu interesantowi, nie wyraża zgody na wynajem lokalu. Okazuje się, że przybyły elegant nie może liczyć na nawiązanie umowy.

  Nietrudne w odbiorze opowiadanie pisarza Patryka Daniela Garkowskiego przedstawia przeżyte przygody w konkretnym dniu - 3 marca 2020 roku, ujęte są także w tej mądrej pracy rozważania - socjologiczne, oświatowe, filozoficzne i estetyczne… Nastoletnie istoty zjawiają się w instytucji społecznej - poddanym opisowi domu kultury - o ściśle określonej porze, krótko przed godziną piętnastą, kiedy najpewniej zajęcia szkolne nie trwają już i można organizować sobie czas wolny. Na wygodnych kanapach odbywają się igraszki, przytulanie i całowanie… Użytkowane są przez młode istoty telefony komórkowe. Trwa przeglądanie internetu i smsowanie. Fakt, że dzieci - w miejscu publicznym - całują się, przytulają, trzymają za ręce… głęboko irytuje i zasmuca  wykreowanego narratora. Jego zdaniem takie czynności należy wykonywać w miejscu odosobnionym, w warunkach intymnych, a nie zaś w miejskim domu kultury. Jednocześnie, wydaje się, że nie mają po prostu gdzie te nastolatki tego robić.

Patryk Daniel Garkowski

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Wizyta w domu kultury 3 marca 2020 r
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: