Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00109 005215 22562635 na godz. na dobę w sumie
Wkraczając w góry - ebook/epub
Wkraczając w góry - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Fundacja na Rzecz Wymiany Kulturalnej z Dalekim Wschodem Język publikacji: polski
ISBN: 978-839-178-138-8 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> praktyczna edukacja, samodoskonalenie, motywacja >> rozwój osobisty i zawodowy
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Unikalne zapiski, zaczerpnięte z dialogów IX- i X-wiecznych mistrzów czan, które przybliżają te wielkie postaci historii buddyzmu.

Tung-shan Liang-chieh (807–869) był aktywnym uczestnikiem najbardziej twórczego i wpływowego okresu w rozwoju buddyzmu czan w Chinach. Został uznany za założyciela linii przekazu Ts’ao-tung, jednego z tzw. Pięciu Domów czan, i to właśnie podejście jego szkoły do buddyzmu przyciągnęło uwagę wielkiego japońskiego mnicha Dogena w czasie jego pobytu w Chinach. Dogen zapoczątkował linię przekazu Tung-shana w Japonii, gdzie nazwano ją szkołą zen soto i gdzie do dzisiejszego dnia jest jedną z głównych szkół zen.
Zapiski przetłumaczone w tej książce stanowią unikalny rodzaj literatury religijnej. Zaczerpnięte z dialogów IX- i X-wiecznych mistrzów czan, żyjących głównie w górach i wioskach dzisiejszej prowincji Kiangsi, prezentują czytelnikowi nie filozofię czy też doktrynę, lecz raczej słowne portrety najbardziej wpływowych mistrzów czan. Pozwalają nam ujrzeć przebłyski osobowości i stylów nauczania osób potrafiących manifestować „czysty umysł” w swoich najprostszych słowach i działaniach. Niewielu wczesnych mistrzów czan zapisywało swoje nauki, dlatego utrwalone dialogi są praktycznie jedynymi namacalnymi śladami pozostawionymi przez te wielkie postaci historii buddyzmu, które przetrwały do dnia dzisiejszego...

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Wkraczając w góry
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: