Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00929 009128 24102581 na godz. na dobę w sumie
Wstęp do Teorii Czasu - Synchronizacja cykli kosmicznych - Pierwsze pytania - ebook/epub
Wstęp do Teorii Czasu - Synchronizacja cykli kosmicznych - Pierwsze pytania - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 19
Wydawca: RanGa Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-934636-2-6 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> popularnonaukowe
Porównaj ceny (książka, ebook (-9%), audiobook).

W niniejszej pracy autor wysuwa hipotezę, że cykle poszczególnych ciał niebieskich z określonej grupy ciał mogą synchronizować się w większych okresach czasowych, tworząc tym samym dłuższe cykle wyznaczające rytmy określonej części kosmosu.

Dla przybliżenia tematu posłużymy się przykładem Układu Słonecznego. Ziemię przyjmiemy jako punkt odniesienia, to znaczy miejsce obserwatora. Rozpatrywać będziemy najbardziej widoczne na sferze niebieskiej ciała z Układu Słonecznego, a więc ograniczymy się do Słońca, Księżyca i planet takich jak: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn.

Co będziemy traktować jako cykle?

Dla Księżyca będzie to jego obieg wokół Ziemi i powrót do punktu wyjścia na tle gwiazd. Inaczej mówiąc -  miesiąc syderyczny.

Drugim cyklem Księżyca będzie jego obieg pomiędzy kolejnymi pełniami, czyli miesiąc synodyczny.

Ruch Słońca na sferze niebieskiej wynika z ruchu obrotowego Ziemi. Mamy więc kolejny cykl zwany dniem słonecznym, t.j. okresem pomiędzy kolejnymi górowaniami Słońca.

Kolejnym cyklem będzie dzień gwiazdowy, czyli obrót Ziemi na tle gwiazd.

Cyklami dla planet będą ich obiegi dookoła Słońca.

Przyjęliśmy określenie 'synchronizacja cykli kosmicznych'. Pod nazwą 'cykle kosmiczne' w przypadku omawianym na przykładzie Układu Słonecznego będziemy rozumieć te cykle, które opisaliśmy powyżej. Co oznaczać będzie pojęcie 'synchronizacja'? Wyobraźmy sobie, że w danym momencie zastajemy określone pozycje podanych ciał na sferze niebieskiej, czyli konkretny moment każdego z w/w cykli. Jest to 'niepowtarzalny' układ. Jeżeli za jakiś okres - mogą to być nawet miliony lat - znowu na sferze niebieskiej pojawi się taki sam 'niepowtarzalny' układ w/w ciał niebieskich, zjawisko to nazwiemy synchronizacją cykli kosmicznych tej grupy ciał.

W powyższym przykładzie wzięliśmy pod uwagę niektóre ciała naszego Układu Słonecznego, podobnie jednak możemy rozpatrywać inne układy obiektów i struktur powiązanych ze sobą siłami grawitacji, tak jak gromady galaktyk, galaktyki, gromady gwiazd, gwiazdy itp.

Hipoteza sugeruje, że wszechświat jest takim systemem, w którym istnieje szeroko powiązana współzależność pomiędzy układami obiektów, pomiędzy obiektami, które tworzą układy obiektów itd. To współdziałanie między innymi może objawiać się tym, co nazwaliśmy 'synchronizacją cykli'. Każdy obiekt, każdy układ obiektów jest w ruchu. Może to być np. ruch obrotowy ciała dookoła własnej osi, ruch po orbicie wokół centrum, a cykl oznaczać będzie istnienie powtarzalności. Powtarzalność dotyczyć może ruchu jednego obiektu, jak również może dotyczyć wielu cykli obiektów w grupie obiektów. ...

SPIS TREŚCI

- Synchronizacja cykli kosmicznych - hipoteza

- Kiedy powstał wszechświat ?

- Cykle czasu

- Czy długość trwania poszczególnych cykli z czegoś wynika ?

- Co oznaczają te liczby ?

- Pierwsze pytania

.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

Wstęp do Teorii Czasu - Synchronizacja cykli kosmicznych - Pierwsze pytania
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: