Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00153 003287 20653635 na godz. na dobę w sumie
Życie codzienne w dawnym Brzegu. Od czasów najdawniejszych do połowy XX stulecia - ebook/pdf
Życie codzienne w dawnym Brzegu. Od czasów najdawniejszych do połowy XX stulecia - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 134
Wydawca: FREL Język publikacji: polski
ISBN: 9788364691294 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> historia, militaria, wojskowość
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Warto sięgnąć po tę książkę, aby poznać interesującą i skomplikowaną przeszłość miasta na „Wysokim Brzegu”.


Książka 'Życie codzienne w dawnym Brzegu' Wiesława Skibińskiego to pozycja typowo historyczna, w której nie ma miejsca na fikcję czy niedokładność. Dzięki autorowi mamy możliwość wejrzenia w życie codzienne brzeżan toczące się własnym spowolnionym rytmem, mamy możliwość przyjrzenia się życiu wielu środowisk dolnośląskiego miasta, od przedstawicieli cechów rzemieślniczych we wczesnokapitalistycznych zakładach przemysłowych, przez kręgi urzędniczo-wojskowe, po ludzi władzy i kultury, porównać je i dokonać własnej oceny. Autor na przykładzie Brzegu pokazuje nam, czym jest „mała ojczyzna”, wskazując zarówno jego odmienności, jak i podobieństwa obyczajowe z innymi społecznościami Nadodrza.


Życie mieszkańców Brzegu przez setki lat upływało pod znakiem panowania piastowskich książąt i widać to w wielu przytaczanych historiach. – Natrafiłem m.in. na dwa listy z roku 1592, w których starosta zamkowy pisał do rezydującego w Legnicy księcia, że zakazał tańca zwanego Seitentantz. Powodem były frywolne ruchy tancerzy, które nie spodobały się mieszkającej w zamku matce księcia, księżnej Barbarze – opowiada Skibiński.


W innym fragmencie książki pisze o burdzie, którą w roku 1623 wywołali w gimnazjum piastowscy żacy. – W auli doszło do prawdziwych ekscesów, łącznie z rzucaniem ławkami. Ale intencje młodzież miała bardzo dobre: zaprotestowała w ten sposób przeciwko zaniżaniu poziomu nauczania. Na dobry poziom mogli liczyć tylko uczniowie, których stać było na popołudniowe – mówiąc dzisiejszym językiem – korepetycje. A reszta nie mogła nawet liczyć na gimnazjalną bibliotekę, bo, jak potem wykazała specjalna książęca komisja, ukradziono i sprzedano z niej 240 książek.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Od autOra możliwość wejrzenia w życie codzienne i odświętność zdarzeń tego miasta jest niezwykle frapującym przeży- ciem. pozwala przyjrzeć się życiu wielu środowisk, po- równać je i dokonać własnej oceny. przybliża nam „małe ojczyzny”. codzienność życia opolskiego Brzegu – śląskie- go miasta średniej wielkości – to określony technologią produkcji wysiłek fizyczny rzemieślników, a następnie ro- botników fabrycznych. Były to także odgłosy transakcji cotygodniowych jarmarków, handlu ulicznego, zakończo- nego posiłkiem w pobliskiej gospodzie święta cechowe- go, szkolno-dworskich parad, które można porównać do późniejszych wojskowych przemarszów i ulicznych ma- nifestacji. w korowodzie złożonym z barwnych postaci znajdujemy starszych cechów rzemieślniczych, brzeskich piastów, sławnych artystów, luminarzy literatury śląskiej, muzyków, nauczycieli, przemysłowców, a także zwykłych urzędników. Odmienność zdarzeń miała swoją scenerię. Brzeg w cza- sach feudalnych to zamknięte kamienicami w kwartały wnętrza urbanistyczne. w procesie przemian ustrojowych mamy ewoluujące ku wyglądowi robotniczo-rentierskiemu 7 Od autora miasto-ogród pierwszej połowy XX stulecia. w tle innej już zabudowy praca robotników zatrudnionych w zakła- dach przemysłowych oraz życie towarzyskie środowisk inteligenckich to kolejne odsłony codzienności dawnego Brzegu. autor tej publikacji pragnie się skupić na tym, co dla tego miasta było odmienne, a także na podobieństwach obyczajowych do innych społeczności nadodrza. w bo- gatej przeszłości dolnośląskiego regionu zachowały się przekazy źródłowe, relacje pamiętnikarskie i niezwykłej wymowy obrazy literackie. dają nam opowieść o ludziach tamtej społeczności, którzy dary natury odwzajemniali ciężką pracą. Uczestnicząc w odwiecznym pochodzie ży- cia, czuli jednocześnie, iż są kolejnym ogniwem stworze- nia, a zarazem jego swoistym świętem. Wiesław Skibiński
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Życie codzienne w dawnym Brzegu. Od czasów najdawniejszych do połowy XX stulecia
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: