Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00038 003066 22413135 na godz. na dobę w sumie
Do czytania pod prysznicem - ebook/epub
Do czytania pod prysznicem - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Instytut Wydawniczy Latarnik Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-000-055-7 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> publicystyka >> esej
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Morze tematów, prowokacje, wspomnienia, szkice o wielkich artystach. Powaga spleciona z poczuciem humoru – teksty wyciągnięte z szuflady wybitnego krytyka filmowego utworzyły zaskakującą książkę.

Zajrzenie do osobistej szuflady w biurku Zygmunta Kałużyńskiego dało zaskakujące rezultaty. Czego tu nie ma: prowokacje, żarty, zwierzenia, poważne eseje, scenariusze nigdy niewyemitowanych programów telewizyjnych, a nawet relacja z procesu sądowego wytoczonego przez Autora znanym krytykom. Fenomenalne szkice o Hemingwayu, Claudelu, Remarque’u, Faulknerze i Le Corbusierze mieszają się z opisami osobistych spotkań z wielkimi gwiazdami kina – Marleną Dietrich, Richardem Burtonem i Gérardem Philipem – w których odsłaniają oni mało znane cechy swoich osobowości.
Jest w tej książce wiele i o rodzimych postaciach: od Stefana Żeromskiego przez Ritę Gorgonową po Lwa Rywina. Tylko Kałużyński mógł w to wszystko wpleść poważny esej, będący literacką analizą tekstów wypowiadanych na ulicy przez paryskie prostytutki. Drugiego takiego nie znajdziecie: libertyn spod Lublina, który zawsze i na każdym kroku tropi fałszywe stereotypy, by móc je natychmiast usmażyć w ogniu swojej piekielnej inteligencji i drobiazgowej dociekliwości.
Intelektualista i buntownik, skandalista i samotny poszukiwacz prawdy. Przez lata wrzucał do szuflady teksty, które wykraczały poza profil szanowanego krytyka filmowego „Polityki”. Gdy je stamtąd wydobył, uporządkował i przygotował do czytania... pod prysznicem. Dlaczego właśnie tam? Żeby nic nie było zbyt łatwe ani oczywiste. Jak jego pisanie przez te wszystkie lata.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Do czytania pod prysznicem
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: