Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00103 003642 21320848 na godz. na dobę w sumie
Biurko - ebook/epub
Biurko - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Poradnia K Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-396-019-3 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> literatura piękna >> współczesna
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Groteskowy opis urzędniczej machiny współczesnej Rosji, w której rządzą łapówka, kumoterstwo i wzajemne podkopywanie stołków. Powieść, która wpisuje się w tradycję wielkiej literatury rosyjskiej.

Wysoki ministerialny urzędnik, przeżywa chorobliwą, erotyczną niemal fascynację służbowym biurkiem, podstawą swej egzystencji.
Groteskowy opis urzędniczej machiny współczesnej Rosji, w której rządzi łapówka, kumoterstwo i wzajemne podkopywanie stołków. Swoją powieścią Aleksander Potiomkin wpisuje się w tradycję wielkiej, klasycznej literatury rosyjskiej, poszukującej diagnozy choroby, która toczy Rosję.

„Kiedy jeszcze 200 lat temu rodacy prosili podróżującego po Europie badacza dziejów Nikołaja Karamzina, by «w dwóch słowach» opisał, co dzieje się w ojczyźnie, on odpowiedział jednym: – «Kradną”. Dziś pewnie użyłby dwóch: - Kradną bezczelnie». O tym właśnie jest «Biurko» Aleksandra Potiomkina, człowieka bardzo świadomego tego, co pisze, bo sam przez jakiś czas siedział za wysokim biurkiem i to w randze generała-porucznika policji podatkowej. Miał okazję przypatrzeć się środowisku wysoko postawionych łapowników i tej okazji nie zmarnował. Jego bohater to typowy kleptokrata, planujący, by, póki jest u żłobu, nabić sobie kieszenie milionami, a potem, jak sobie wymarzył, zwiać z ojczyzny ukochanej. Dorobić się może dzięki temu, że siedzi za wysokim ważnym biurkiem, do którego przynoszą i na które kładą. Nic dziwnego, że biurko staje się dla niego bożkiem, fetyszem, przedmiotem seksualnego zachwytu. Świetna to historia – przerażająca i śmieszna zarazem. No cóż, taka Rosja była, taka jest i pewnie jeszcze długo będzie” – Wacław Radziwinowicz, korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Biurko
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: