Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00110 002323 22601696 na godz. na dobę w sumie
O marszałku Śmigłym-Rydzu - ebook/epub
O marszałku Śmigłym-Rydzu - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Bellona Język publikacji: polski
ISBN: 9788311138278 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> historia, militaria, wojskowość >> ii rzeczpospolita polska
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Biografia jednej z najważniejszych osób polskiej sceny politycznej lat międzywojennych. Żołnierza Legionów, który zrobił zawrotną karierę, lecz nie sprostał wyzwaniom rzuconym mu przez historię.

Polski międzywojennej – dowódcy liniowego w wojnie polsko-rosyjskiej, który po śmierci Piłsudskiego został wyznaczony na generalnego inspektora sił zbrojnych. awansował na marszałka
Śmigły-Rydz należał do pierwszoplanowych osób obozu niepodległościowego, który pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego przygotowywał grunt do walki o wolną Polskę. Zdobył uznanie jako waleczny żołnierz i ceniony dowódca. W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920 należał do najwybitniejszych dowódców liniowych Wojska Polskiego. Po przewrocie majowym nadal był inspektorem armii i trzymany był przez Piłsudskiego z dala od polityki. W dość tajemniczych okolicznościach po śmierci Piłsudskiego został wyznaczony na generalnego inspektora sił zbrojnych. W latach 1935–1939 marsz. Śmigły-Rydz stał się najważniejszą osobą w Polsce.
Już pierwsze dni Września 1939 obnażyły błędny i zaniedbania popełnione przez Śmigłego-Rydza w okresie przygotowań do wojny. „Bożyszcze” tłumów stało się naraz człowiekiem o słabej psychice. Czarę goryczy przelały decyzje podjęte 17 września 1939 r., w tym najważniejsza dotycząca porzucenia walczących jeszcze wojsk, bez formalnego wyznaczenia swego następcy, i przekroczenie granicy rumuńskiej.
Śmigły-Rydz poniósł życiową klęskę i co więcej nie wykazał realizmu w ocenie swych dokonań. Do śmierci wierzył w możliwość odegrania jeszcze znaczącej roli politycznej w Polsce.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Gdzie kupić całą publikację:

O marszałku Śmigłym-Rydzu
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: