Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00156 003925 22442396 na godz. na dobę w sumie
Oczy skóry - ebook/epub
Oczy skóry - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Fundacja Instytut Architektury Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-378-604-5 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> kultura, sztuka, media >> architektura
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Fascynujący esej, w którym światowej sławy architekt, myśliciel, członek jury prestiżowej Nagrody Pritzkera zadaje pytanie o rolę wszystkich zmysłów w kształtowaniu przestrzeni wokół człowieka.

Opublikowana po raz pierwszy w 1996 r. książka „Oczy skóry” wybitnego fińskiego architekta Juhaniego Pallasmy szybko stała się klasykiem teorii architektury. Zadaje ona fundamentalne pytanie o to, czemu, skoro istnieje co najmniej pięć zmysłów, tylko jeden z nich – wzrok – stał się tak uprzywilejowany w kulturze architektonicznej i w dizajnie. Juhani Pallasmaa pokazuje, jak podporządkowanie sferze wizualnej rzeczywistości pozostałych zmysłów doprowadziło do zubożenia naszego otoczenia, pozbawiając architekturę jej najważniejszego zadania – dawania człowiekowi egzystencjalnego oparcia w świecie.

„Nie trzeba być architektem, by pod wpływem lektury Pallasmy odkryć w sobie bogactwo potencjału zmysłów, pozwalających na poznanie, doświadczanie realności otaczającego nas świata, złożonej wielowymiarowej materii architektury. Architektom skoncentrowanym na obrazie, formie, kreowaniu własnego wizerunku esej może uświadomić, jak wiele potężnych środków wyrazu pozostaje wciąż do ich dyspozycji, że fascynujące światy, znajdują się u progu naszej wyobraźni – wymagają jedynie dostrzeżenia, wyjścia poza coraz bardziej narzucający się system sieciowej, zbudowanej z pikseli wirtualnej przestrzeni. Dlaczego mielibyśmy z nich rezygnować?”.

Ze wstępu Macieja Miłobędzkiego do polskiego wydania

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Oczy skóry
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: